İzmirde sünnet kliniğimizde, işlem yapılmaktadır.Bizim yaptığımız sünnetlerde çok sorulan sorular ve cevapları:

 1. Hangi yaşlarda sünnet yapılabilir ? Doğumdan itibaren tüm çocuk ve yetişkinlere yapılmaktadır.
 2. Fimozisli (sünnet derisi darlığı,yapışıklığı) olan hastalara  sünnet yapılabilirmi ? Sünnet derisi darlığı (FİMOZİS) olan çocuklarada sünnet yapılmaktadır.
 3. Sünnet nasıl yapılmaktadır ? Sünnet modern cerrahi metodla,dikişli ve lokal anestezi ile yapılmaktadır.Genel anestezi merkezimizde uygulanmamaktadır.
 4. Sünnet sonrası pansuman yapılıyor mu ? Sünnet sonrası genelde pansuman,sargı  yapılmamakta,iplikler kendi kendine erimekte  sünnet sonrası bir işlem gerekmemektedir.
 5. Sünnet öncesi tahlil yapılıyor mu ? Sünnet öncesinde kansızlık ve kanama bozukluğu hikayesi olan çocuklara kan tahlili yapılmaktadır.Hikayesinde hiçbir problem olmayan ve devamlı ilaç kullanmasını gerektiren bir rahatsızlığı olmayan çocuklara tahlil yapılmamaktadır.
 6. Sünnet sırasında içeriye girebiliyor muyuz ? Sünnet işlemi sırasında 1 veya en fazla 2 kişinin çocuğun yanında kalmasına izin verilmektedir.Fotoğraf çekilebilir,video çekimi yapılamaz.
 7. Sünnet öncesinde nasıl hazırlanmalıyız ? Sünnet öncesinde
 • Birkaç gün banyo yapamayacağı için bir gün önce banyo yaptırılabilir.
 • Çocuğun aç kalmasına gerek yok, aileler çocuklarını yedirip normal toklukta  getirmeliler.
 • Özel bir malzeme getirmelerine gerek yok.Gelirken sünnet sonrası giyeceği eşofman tipi rahat bir kıyafet getirin.
 • Doktorunuzun tavsiyelerine göre çocuğunuzu hazırlayın.Eski klasik anlatımların hiçbirini kullanmayın.Bölgesel uyuşturma kullanılacağı için çevreden çocuğunuzun yanlış bilgilendirilmesine izin vermeyin.Kesinlikle iğne yapılacak,kesilecek söylemleri kullanılmamalıdır.
 • Anne sütü alan bebekler için yanınızda bir miktar sağılmış anne sütü getirebilirsiniz.

12.Sünnet sonrası:

Ağrı hissedecekmi ? Bölgesel uyuşturma yapıldığından sünnet işlemi sırasında çocuk ağrı duymamıştır,sadece dokunma hissini algıladığından psikolojik korkusu nedeniyle ağlamış olabilir. Lokal anestezinin etkisi 2 saat sonra azalacağından 2-2,5 saat sonra ağrı duymaya başlayabilir.Bu ağrıda başladığı andan itibaren yaklaşık 1-2 saat sürebilir.Bu süreler ortalama rakamlardır,her çocuğa göre değişebilir.

 • Ağrı kesici şurup kullanacakmıyız ? Sünnetten  sonra doktorunuzun tavsiyesine göre ağrı kesici şurubunu içiriniz (5 yaş altı çocuklar paracetamol içeren şurup, 5 yaş üstü çocuklar yine paracetamol içeren şurupların büyük çocuklar için olan uygun dozda olanları) Doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanın.
 • Hangi durumda kanama için doktoru aramalıyız ? Sünnet sonrasında  minik kanamaların bir önemi yoktur, ancak sızıntı şeklinde uzun süre akarak devam eden bir kanama varsa hekiminize başvurunuz.
 • Morluk ve şişme olurmu ? Sünnet sonrasında bölgesel uyuşturmaya bağlı bir miktar şişme olması normaldir.Endişelenmeyiniz. Pipi derisinde sünnetten önce darlık ve yapışıklık olan çocuklar da pipi başında 15 gün sürecek kabuklanma ve morluk olabilir, endişelenmeyiniz.
 • Pipi içeri gömülüyor ? Sünnet sonrası kilolu çocuklarda ya da pubal yağlanmanın fazla olması nedeniyle pipi içeri kaçabilir  endişelenmeyin.Siz sünnetten önce pipinin başını göremediğiniz için bunu fark edemeyebilirsiniz.Bu normaldir.Buna gömük penis denir.Sünnet sonrası pubal yağlanma nedeniyle içeri kaçan pipiler de sünnet derisi az kesilmiş gibi görüntü verir. Endişelenmeyiniz, ergenlik döneminde pipi dışarı çıkacağından sünnet derisi yerine oturmuş olacaktır.
 • Nasıl giyinmeli ? Sünnet sonrası üzerine dar olmayan kıyafetler giyebilir, her şey yiyip içebilir, tuvalete gidebilir, yürüyebilir.
 • Ne zaman banyo yapabilir ? Biz 6 veya 7. gün banyo tavsiye ediyoruz.
 • Sünnet sonrası nasıl davranmalıyız ? Sünnet sonrası çocuklara normal davranışlar sergileyelim, aman acır, kanar, yürüme,tuvalete gitme, az ye, elbise giyme gibi endişe ve korku uyandırıcı tavsiyelerden ziyade,“Dikkatli ol ancak yürüyebilir, tuvalete gidebilirsin” gibi cesaretlendirici ve rahatlatıcı önerilerde bulunmak anlamlı olacaktır.
 • Oluşabilecek soru ve sorunlarınız da sünnet işlemini yapan hekimimizi arayınız.Sünnet sonrası ilk bir hafta değişik sebeplerle  kullanılacak her türlü ilaç ve tıbbi girişim için doktorunuzu haberdar ediniz.
 • Pipinin başı mor ? Bebek ve çocuklarda pipinin başı yetişkinlere göre daha pembe ve mor görünür.Bu normaldir.