Karşımıza en çok çıkan sorulardan biri sünneti nasıl yapıyorsunuz sorusudur.

Sünnette hangi malzemeler kullanılıyor ve nasıl yapılıyor ?

  • LASER teknolojisi birçok tıbbi işlem ve ameliyatta kullanılıyor olsa da sünnette kullanımı hem teknik hem de maliyet açısından uygun değildir ve hiçbir yerde kullanılmamaktadır.Bu yanlış bir bilgidir.
  • Günümüzde birçok doktor sünnet için termokoter cihazını tercih etmektedir. Termokoter vücuda hiçbir şekilde elektrik akımı iletmeden, adı üstünde ısı prensibiyle çalışan bir cihazdır. Cihazın ilettiği ısı sadece işlem bölgesinde etkili olur ve yayılım göstermez. Kesim esnasında koagülasyon yaptığı için gereksiz küçük kanamaları engeller ve işlem süresini kısaltır.
  • Bunun yanında neredeyse tüm ameliyathanelerde cerrahi işlemlerde kanama kontrolü ve kesi için kullanılan elektrokoter cihazı birçok nedenden dolayı sünnet işlemi için kesinlikle uygun değildir. Tamamen farklı prensiplerle çalışan bu iki cihaz isim benzerliği nedeniyle sıklıkla karıştırılmakta ve bu durum aileleri tedirgin etmektedir.
  • Gerek dikişli gerekse dikişsiz sünnette amaç sünnet derisinin kesilerek alınmasıdır .Sünnette konulan dikişler eriyebilir materyalden yapılmıştır ve alınması gerekmez.Yapıştırma ve plastik klempten daha güvenlidir.
  • Burada önemli olan nokta sünnet derisinin özenle ve gerektiği kadar estetik bir şekilde alınmasıdır.
  • Ancak klemple yapılan sünnetlerde standart kalıplar kullanıldığı için kesilen dokuda çok fazla ayarlama yapılamamakta ve tekrar yapışmalar devam etmekte bu yüzden ikinci bir işlem gerekebilmektedir.Plastik sünnet aleti ile yapılan dikişsiz sünnetlerde sünnetten 3-5 gün sonra anestezinin etkisi geçmiştir.Peniste bırakılan plastik parça bu süre zarfında ve  alınması sırasında  çocukta geçici bir acı veya korku yaratabilir.Bu iki malzeme kullanılırken dokunun iç kısmı yeterince alınamadığı için bazı sorunlar oluşturmaktadır.
  • Bizim kliniğimizde modern cerrahi malzemelerle kendiliğinden eriyen dikiş materyeli ile dikişli sünnet yapılmakta, sonradan pansuman,kontrol,dikiş alma işlemleri gerekmemektedir.